Dom

Nasz własny kawałek ziemi – zaplanuj zagospodarowanie

Niejeden z nas chciałby posiadać własną działkę, w szczególności taką znajdującą się z dala od centrum wielkiego miasta. Często jednak po dokonaniu zakupu, nie mamy koncepcji co zrobić, aby mądrze spożytkować nasz ukochany ogródek.

Co postawić na naszej działce?

Problem zagospodarowania pustego terenu warto właściwie przeanalizować, by z pozoru dobre idee nie stały się w rezultacie skrajnie spudłowane czy też horrendalnie niepasujące do naszych potrzeb. Jednym z rozwiązań z pewnością mogłoby być posadzenie na działce roślin. Może to być ozdobienie działki kwiatami, ale także drzewkami owocowymi czy grządkami z warzywami. Dla mieszczuchów smak uprawianych na działce fruktów bywa w oczywisty sposób pożądany i wręcz naprawdę wspaniały. Gdy przytrafi się nam, że dysponujemy własną działką, weźmy pod uwagę wszystkie związane z tym możliwości. Pielęgnowanie dyń i sałaty nie wymaga dużego doświadczenia. Zdecydujmy się na to, a będziemy mogli napawać się porywającym smakiem, którego nie można porównać do tego charakterystycznego dla warzyw naszpikowanych szkodliwymi chemikaliami. Opiekowanie się drzewkami owocowymi to pomysł w sam raz także jeżeli poszukujemy nowego zajęcia – wszak uprawa roślin to znakomity relaks. Podczas zajmowania się ogródkiem z pewnością wiele korzyści przyniesie nam składzik na narzędzia. Wcale nie trzeba być złotą rączką, aby postawić taką szopę z naturalnego materiału, najlepiej z drewna. Z analogicznego surowca możemy skonstruować również altankę, która będzie prezentować się stylowo. W altance możemy spokojnie odpocząć z naszymi bliskimi albo z sąsiadami – przyjemnie będzie w miłym gronie zorganizować garden party. Jeżeli postawimy na działce altankę, to kapryśna pogoda nie będzie nam straszna – nawet burza nie zmusi nas do zakończenia spotkania.

O czym warto pamiętać, jeśli chcemy postawić dom bez pozwolenia

Niegłupim zamysłem nierzadko jest również postawienie ogrodowego domu. W przypadku, gdy nie przepadamy za traceniem czasu w urzędach, warto poczytać w sprawdzonych źródłach, w jakich sytuacjach możemy budować domki bez pozwolenia. Standardowy dom całoroczny wiąże się niestety z koniecznością stoczenia batalii z urzędami w celu uzyskania zezwolenia. Działkowicze decydują się jednak najczęściej na zbudowanie małego domku, co pozwala na uniknięcie konieczności uzyskania zezwolenia na budowę. Domki bez pozwolenia mamy prawo budować jedynie w ściśle określonych przypadkach przewidzianych przez prawo budowlane. Pamiętajmy, że może chodzić tylko o domek parterowy oraz wolnostojący. Nie bagatelizujmy też regulacji stanowiącej, iż powierzchnia domku nie może przekraczać 35 m2. Zwróćmy też uwagę, że domki bez pozwolenia muszą spełniąć także limity dotyczące ilości stawianych tego typu konstrukcji. Liczba takich domków na działce nie może bowiem przekraczać jednego na każde 500 m2 jej powierzchni.