Przemoc wewnątrz rodziny – do kogo się zwrócić?

Nie wszystko w życiu możemy wiedzieć przed faktem i może się okazać, że życiowy partner to wróg, a najmłodsi wymykają się spod kontroli. Co wówczas zrobić i skąd może nadejść wsparcie?

Pomoc od Niebieskiej Linii

Jeżeli w życiu rodzinnymsferze prywatnej nastąpi coś niedobrego, powinno się wybrać numer Niebieskiej Linii. Jest to Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. Numer na ogólnopolski telefon kontaktowy dla dotkniętych przemocą w rodzinie to 800 12 00 02, a numer na kryzysowy telefon zaufania to 116 123. Należy wykorzystać te numery, jeśli w domu wydarzyło się coś niedobrego, o czym trudno jest powiedzieć innym ludziom. Wszak doświadczenie nadużywania siły, zarówno w sensie fizycznym, jak i psychicznym we własnym domu to wielka trauma i nierzadko brakuje odwagi wewnętrznej, by pójść z tym na policję lub prokuraturę, chociaż od razu tam powinniśmy zawiadamiać o każdym wypadku agresji.

Pomoc dla mężczyzn, którzy też padają ofiarą przemocy

Mimo że mówimy o temacie, który jest zazwyczaj przemilczany, tak przez media, jak i przez samo społeczeństwo, należy zwrócić uwagę, że mężczyźni też bywają ofiarą przemocy. Dla tych, których dosięgła przemoc wśród bliskich, też otwarta jest Niebieska Linia; równość płci powinno sięgać każdej dziedziny rzeczywistości, w tym pomocy dręczonym jednostkom, z tego powodu mężczyźni powinni dostawać taką samą pomoc jak płeć przeciwna. Ważne jest, by podczas ujawnienia aktów agresji, panowie posiadali świadomość bezpieczeństwa i nie mieli poczucia, że są lekceważeni czy niewarci uwagi, ponieważ zostali obiektem ataku.

Bezpłatna pomoc prawna

Nie każdy wie, że od początku 2019 roku pojawiła się możliwość dotarcia do zupełnie bezpłatnej pomocy u prawnika. Korzystając z niej osoby, które zderzyły się ze ścianą z powodu trudnej do wyjaśnienia statusu, mogą dostać pomoc i odwrócić złą passę życiową. Zamieszczając w wyszukiwarce taką na przykład frazę „prawo rodzinne łódź” bez wątpienia znajdziemy prawników, którzy zajmują się prawem rodzinnym i otrzymamy jednocześnie informację, czy akurat ten prawnik bierze udział w systemie darmowej pomocy prawnej. Gdyby w ten sposób nie udałoby się nam odnaleźć odpowiedniego adwokata, który obsłuży nas za darmo, możemy udać się do właściwych wydziałów samorządowych i tam zasięgnąć