Dom

Usprawnienia dla osób niepełnosprawnych. Jak przekształcić dom?

Osoba niepełnosprawna najczęściej potrzebuje ciekawych usprawnień, by pozostać niezależną i móc swobodnie radzić sobie z codziennymi trudnościami. Przy wychodzeniu poza mieszkanie zazwyczaj ma przy sobie najbardziej potrzebne, podstawowe pomoce, które niestety nie dają dobrego bezpieczeństwa. W jaki sposób usprawnić dom, by został miejscem, w którym poczujemy się pewnie?

Projekt miejsca dla osoby niepełnosprawnej.

Nie mając styczności z osobą niepełnosprawną nie mamy obowiązku zdawać sobie sprawy, jak bardzo nieznacznie poszerzone framugi, dopasowane stopnie na schodach, a zwłaszcza gniazdka w niestandardowym położeniu usprawniają życie. Już podczas budowy i projektu jest możliwość zmienić miejsce drzwi, po to żeby w prosty sposób sprawnie dodać podjazd dla wózków, nic nie stoi na przeszkodzie, by zestawić w całość np. dwa pokoje i kuchnię stwarzając dużą i bezpieczną przestrzeń. Duże i przestronne miejsce to sporo mniej rzeczy do ominięcia przy przemieszczaniu się, co za tym idzie więcej miejsca przy manewrowaniu wózkiem oraz balkonikiem. Półki mogą być niższe niż standardowe w sklepach, a brodzik w każej chwili możemy usytuować w taki sposób, by osoba niepełnosprawna mogła się bezproblemowo wykąpać. W sklepach obecne są także elementy wyposażenia pomagające osobom niepełnosprawnym w codziennym funkcjonowaniu, które z łatwością można dołożyć do wystroju wnętrza, tak aby nie wyglądało ono, jak mieszkanie osoby niepełnosprawnej.

Stołek pod prysznic oraz barierka – bezpieczna kąpiel.

Osoba niepełnosprawna czy nawet chwilowo niepełnosprawna (np. przez operację lub choroby) bardzo często potrzebuje jakiejś pomocy. Wszyscy wiedzą, iż ta osoba potrzebuje pomocnika także w toalecie, ale przyznajmy szczerze – jak dużo z nas nie czuje się naturalnie, w momencie w którym jedna osoba wychodzi z osobą niepełnosprawną do toalety. Czynności toaletowe zazwyczaj dotyczą zupełnie intymnych stref. To istotne, aby osoba niepełnosprawna mogła się sama załatwić i umyć. Nawet osoba uzależniona od wózka, jednak mająca optymalnie dobrany stołek pod prysznic, poręcz i płytki prysznic może poradzić sobie sama. Całkiem niewymyślne rzeczy, jak stołek pod prysznic lub poręcze, przydają się nie tylko osobie niepełnosprawnej, ale także starszym czy kobietom w ciąży. Zapewniają bezpieczeństwo, pomagają bez męczenia się usiąść i podnieść się. Dzięki nim istnieje sposobność bezpiecznego umycia głowy i schylenia się w komfortowej pozycji do stóp.

Łóżko osoby niepełnosprawnej

Sypialnia to powierzchnia, którą utożsamiamy głównie z odpoczywaniem. Dobrze byłoby aby łóżko było optymalne do potrzeb niepełnosprawnego, w taki sposób aby zawsze za dnia, w przypadku braku pomocy opiekuna, potrzebujący mógł się swobodnie komfortowo położyć oraz odpocząć. Powinno się zdobyć łóżko zupełnie sterowane przy pomocy pilota. Najlepiej nie zapominać, że osoba mająca trudności z ruszaniem się może mieć kłopot, żeby odpowiednio ułożyć sobie poduszkę lub wałek pod nogami. Segmentowa regulacja daje powolne podniesienie oraz opuszczenie odpowiedniej części ciała. Do tego, w przypadku osoby żyjącej na wózku, góra łóżka powinna zrównywać się z wysokością wózka. Dzięki temu usprawnieniu osoba niepełnosprawna bez pomocy osoby z zewnątrz może bez problemu przetransportować się z wózka do łóżka i na odwrót.