Dom

Blacha na dach — wskazówki, które ułatwią Ci jej wybóro czym powinieneś pamiętać przed jej zakupem

Podczas planów budowy domu albo zmiany pokrycia dachowego przychodzi moment, w którym trzeba kupić odpowiedni materiał, których w sklepach jest obecnie całkiem sporo. Czytając poniższy artykuł poznasz najważniejsze zalety jednego z wariantów, a dokładniej blachy dachowej.

O czym musisz pamiętać Jak wybrać odpowiedni rodzaj blachy na dach?

Przy zakupie materiałów należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Obok ceny warto zwrócić uwagę zwłaszcza na to, jakiej grubości jest blacha – gruba blacha to większy ciężar, ale jest przy okazji sztywniejsza oraz solidniejsza od cienkiej blachy. Kolejną istotną kwestią jest grubość i rodzaj powłoki, którą zabezpieczona została całość — tymi najtrwalszymi są HPS i PVDF. Ważny jest także typ zabezpieczenia antykorozyjnego — szczególnie w przypadku blachy stalowej, która pokryta jest przeważnie alucynkiem.

Który typ blachy na dach jest najlepszy?

Blacha na dach poza zróżnicowanymi parametrami może się różnić rodzajem materiału i dopasowaniem do kształtu dachu. Aktualnie klienci najczęściej wybierają trzy rodzaje blach.

Pierwszy wariant to blacha dachowa trapezowa, która jest gięta i pokryta delikatnymi załamaniami, taki kształt powoduje, że doskonale odprowadza wodę.

Drugim wariantem jest blacha na dach płaska – jest niedroga, ma regularną formę i łatwo ja ułożyć.
Opcja trzecia to blachodachówka – jest uniwersalna oraz popularna, występująca w wielu wariantach kolorystycznych i jest doskonałą alternatywą dla droższych pokryć.

Blacha na dach – największe zalety

Główną zaletą blachy na dach jest to, że jest materiałem uniwersalnym. Bogactwo kolorów i wzorów sprawia, że można ją dopasować do większości budynków. Jest materiałem gwarantującym przez wiele lat, wszystko za sprawą dużej trwałości oraz szczelności. Pośród licznych zalet, jakie posiada blacha dachowa jest też prosty montaż i możliwość dopasowania do dachu przez docięcie do dowolnego kształtu i rozmiaru. Na liście wad znajduje się z pewnością pogłos kropel deszczu oraz obecność śniegołapów, które są potrzebne na spadzistych dachach. Na szczęście zalety przeważają, co sprawia, że blacha dachowa wciąż jest na pozycji lidera w tematyce pokryć dachowych.