Podróż i hemoroidy – jak sobie z nimi poradzić?

Jest pewna wstydliwa i wyjątkowo dokuczliwa dolegliwość, to hemoroidy. W momencie kiedy się pojawią, są w stanie skutecznie obniżyć komfort życia, tym bardziej, kiedy pojawiają się w czasie dalekich podróży czy w trakcie wykonywania pracy siedzącej. Nie zawsze da się w krótkim czasie pozbyć się hemoroidów, lecz można walczyć z ich objawami.

Hemoroidy – przyczyny i zapobieganie

Przyczyną występowania tego schorzenia jest zazwyczaj nieodpowiedni tryb życia. Głównym winowajcą jest źle zbilansowana dieta ze zbyt małą ilością zdrowych białek, węglowodanów i tłuszczy oraz nadmierną ilością słodkości i przetworzonej żywności. Inną przyczyną pojawiania się hemoroidów jest także prowadzenie siedzącego trybu życia. Zapobiegawczo dobrze jest wprowadzić minimum aktywności fizycznej. Dzięki codziennej dawce ruchu np. w formie długiego spaceru albo biegania organizm otrzyma więcej tlenu, wzrośnie też jego ogólna wydajność. Ruch ma wpływ również na polepszenie perystaltyki jelit, dzięki czemu poprawia się trawienie. Jeszcze jedną korzyścią jest zwiększenie produkcji endorfin, które wpływają na poprawę samopoczucie.

Objawy choroby w czasie podróży – jak można z nimi walczyć?

Każda dolegliwość związana z hemoroidami jest bardziej odczuwalna podczas zajmowania pozycji siedzącej, zatem chcąc wyruszyć w dalszą podróż należy zaplanować kilka przerw na zmianę pozycji i rozprostowanie ciała oraz w miarę możliwości rozruszanie. Kolejną metodą na złagodzenie bólu, może być wykorzystanie dmuchanej poduszki. Warto też zabrać ze sobą odpowiednie lekarstwa. Świetnie sprawdzają się w tej sytuacji leki do stosowania miejscowego, takie jak maści bądź czopki z propolisem. Ważną sprawą jest również odpowiednie przygotowanie się do podróży przez wzbogacenie jadłospisu o żywność bogatą w błonnik. Podczas podróży najlepiej jeść lekkostrawne przekąski i obowiązkowo wodę mineralną bądź herbatę ziołową albo owocową. Korzystając z publicznych środków transportu trzeba zachować ostrożność w kwestiach higieny, przede wszystkim w ogólnodostępnych toaletach. Pomocne może być spakowanie ręcznika oraz łagodnego środka do higieny intymnej.