Domki holenderskie – zagospodaruj swoją działkę

Często ludzie mają nieduży kawałek ziemi, działkę odziedziczoną po krewnych, z którą nie bardzo wiadomo co zrobić. Chciałoby się korzystać z domku wypoczynkowego, by funkcjonował jako wakacyjne baza urlopowa, lecz nie pozwala na to wygórowana cena. A może by tak kupić dom holenderski?

Prosty sposób na własne urlopowe plany

Wewnątrz posiada to, co czeka na nas w zwykłym domu, a wysiłek, by go postawić, jest o wiele mniej wyczerpujący. Nie musimy w niego wkładać tyle wysiłku, ile trzeba w związku z postawieniem letniska – wskazany model zwyczajnie przewozimy na swoją posesję, umieszczając na wcześniej rozmieszczonych bloczkach podkładowych. Siedziba wakacyjna jest gotowa do zagospodarowania od razu po ustawieniu. Prawdopodobnie umieścimy go w odległości wymagającej nie więcej niż pół godziny jazdy, toteż można tam być co weekend.

Szybko i tanio

Rok – co najmniej tyle trzeba przeznaczyć na budowę murowanego lub drewnianego budynku. Z wszystkimi niezbędnymi krokami nabycie domku holenderskiego może potrwać maksymalnie jeden dzień, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by zacząć go używać po kilku godzinach. Własny murowany dom wiąże się zazwyczaj z podjęciem ogromnego kredytu. Gdy nie chodzi o adres stałego zamieszkania, a dom potrzebny jest jako miejsce pobytu podczas wakacji, nie warto tak obciążać domowego budżetu. W przypadku kupna używanego domku, będzie on nas kosztował o połowę mniej.

Koniec z biurokracją

By wybrać domki holenderskie, nie potrzeba żadnego zezwolenia. Zawsze kosztuje to dużo zdrowia i opóźnia moment wprowadzenia się do wakacyjnego lokum. Inną zaletą jest to, że parcela niekoniecznie musi być nasza. Wystarczy poinformować urząd i w wypadku braku odmowy przez 21 dni znaczy to, że budynek będzie stał na posesji. Mały mankament dotyczy ważności zezwolenia przez 120 dni, ale domki holenderskie są przenośne – nie musi mieć to dużego znaczenia.

Instalacje w komplecie

Domki holenderskie mają prąd i odprowadzenie ścieków. Domki są dodatkowo ocieplane, dlatego funkcjonują o każdej porze roku. Należy tylko przemyśleć dokładnie co planujemy wobec domku.

Jak każde rozwiązanie, domki holenderskie mają swoje wady. Brak dźwiękoszczelności, wrażliwość na temperaturę na zewnątrz i częste korodowanie to niezbyt mocne strony tych pomieszczeń. Jednak domki holenderskie to rozwiązanie rozwiązaniem przejściowym, zatem mając świadomość, że nie stawiamy na działce wiecznego budynku, decydujemy się na nie mimo wszystkich niedoskonałości.