Dom

Jak ułatwić korzystanie z prysznicu osobom z dysfunkcjami ruchowymi?

Ludzie starsi notorycznie skarżą się na problemy, które dotykają ich w życiu codziennym. Bolączki owe powiązane są przede wszystkim z tym, że seniorom niełatwo jest utrzymać dawną sprawność ruchową, przez co mogą czuć się wręcz wyeliminowani z normalnego życia.
Jakie kroki należy podjąć, by życie seniora było łatwiejsze?

Z czym seniorzy spotykają się w codziennym życiu?

W codziennym funkcjonowaniu osoby starsze zmagają się z wieloma utrudnieniami.
Kłopoty te przeważnie łączą się z psującą się formą ruchową. To, co nie sprawiało im niegdyś żadnego problemu, po paru latach może okazać się trudnością nie do pokonania. Wchodzenie po schodach czy przejście kilkudziesięciu metrów to trudności z którymi seniorzy spotykają się codziennie. Przeważnie kłopoty pojawiają się nie tylko na zewnątrz, lecz nawet we własnym domu. Trudność zaczynają sprawiać chociażby tak proste czynności, jak przygotowanie obiadu, wysprzątanie mieszkania bądź też wzięcie kąpieli lub prysznicu. Ograniczenia fizyczne u nestorów, powodują, iż czują się oni osamotnieni a dodatkowo zależni od opiekunów bądź rodziny. Osoby starsze boli, że to, co niegdyś było dla nich codziennością, aktualnie jest przeszkodą nie do pominięcia.
Nie zawsze jednak ograniczenia płynące z podeszłego wieku muszą tak bardzo ograniczać seniorów.
Na rynku aktualnie dostępne są ciekawe, ułatwiające życie gadżety oraz przybory.

Co może pomóc?

Z pozoru błahe rzeczy potrafią bardzo skutecznie podwyższyć jakość życia nestorów. Niemało utrudnień, które ich spotykają, dotyczą łazienki – przede wszystkim chodzi o przeszkody podczas brania prysznicu.
Wyjątkowo ciekawym rozwiązaniem będzie siedzisko pod prysznic. Można je bez problemu umieścić właściwie pod każdym natryskiem. Siedzisko pod prysznic to mały wydatek. Codzienna higiena dzięki siedzisku będzie o wiele łatwiejsza i bezpieczniejsza.
Siedzisko pod prysznic to przede wszystkim odciążenie stawów oraz kręgosłupa. Dzięki niemu senior nie musi długo stać w niewygodnej pozycji.
Seniorzy mają bowiem problem by przez dłuższy czas stać i to na śliskiej powierzchni.
Siedzenie doskonale sprawdzi się także w wannie.
Pomocnym akcesorium łazienkowym poprawiającym bezpieczeństwo są także specjalne uchwyty. Dzięki nim osoba z dysfunkcjami będzie mogła w prosty sposób podnieść się oraz podciągnąć.