Na czym polega „bezpłatna pomoc prawnika”?

Zgodnie z najnowszą ustawą z 1 stycznia 2019, na terenie kraju obowiązuje możliwość korzystania z bezpłatnej pomocy prawnika. Kto ma prawo z niej skorzystać oraz jakiej szczegółowo pomocy możemy wymagać?

 

 

W jaki sposób pomoże nam bezpłatny adwokat?

 

Wizyta u bezpłatnego mecenasa winna skończyć się wiadomością, jakie prawa i zobowiązania nam przysługują. Mecenas może pomóc napisać dokument z prośbą o przydzielenie mieszkania lub rozłożeniem długu. Kiedy tak właściwie chodzi o problem dotyczący postępowania, zadanie adwokata to zwrócenie się o zwolnienie z opłat sądowych. Nie bez znaczenia jest również ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym, czy też ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy fiskalnego lub też rzecznika patentowego w postępowaniu sądowo-administracyjnym. Pisma nie wolno złożyć, jeżeli postępowanie jest wtoku. Generalnie, rady prawne dotyczą dla przykładu prawa pracy, prawa administracyjnego, prawa ubezpieczeń cywilnych, prawa rodzinnego. Nieodpłatna pomoc prawnika nie obejmie niestety spraw dotyczących prowadzenia własnej aktywności gospodarczej. Oprócz tego, gratisowa pomoc prawna dotyczy też pomocy w zakresie przygotowania do rozpoczęcia działalności gospodarczej.

 

 

Komu dedykowana jest darmowa pomoc prawna?

 

Darmowa pomoc prawnika należy się każdemu, kto ma mniej, że 26 lat czy też 65 oraz więcej. Darmowa pomoc prawna należy się również innym osobom – na przykład tym, którzy są zagrożeni katastrofami naturalnymi bądź klęskami żywiołowymi, tym, którzy niestety już doświadczyli takich problemów, osobom, jakie mają Kartę Dużej rodziny, jak także kombatantom czy weteranom. Od 1 stycznia 2019 roku, z takiej pomocy mogą korzystać także osoby, których najzwyczajniej w świecie nie stać na profesjonalne usługi adwokata, jakie są odpłatne.

 

 

Jak odszukać darmową pomoc prawną?

 

Wpisanie w wyszukiwarkę prawnik Kraków niekoniecznie da nam odpowiedź – z pewnością jednak wspomogą nam witryny rządowe, gdzie znajdują się właściwe informacje.