Po czym najłatwiej poznać słabą księgową?

Profesjonalne prowadzenie księgowości to nie tylko ciągłe wypełnianie liczbami rubryczek, a odnalezienie odpowiedniego biura rachunkowego często będzie stanowić dla nas poważne wyzwanie. Czym właściwie powinniśmy się kierować, nawiązując współpracę z nową księgową?

Przede wszystkim musimy zastanowić się: co przekonało nas do ostatecznego podjęcia decyzji o zmianie biura rachunkowego? Co chcemy poprawić? Na pewno musimy być świadomi, że bezdyskusyjną bazę do pełnienia wspomnianego zawodu wyznacza fachowe przygotowanie – to nie tylko kierunkowe studia, ale także nadprogramowe kursy oraz szkolenia, którym powinno towarzyszyć także odpowiednie doświadczenie. To jednak dopiero niewielka część wymagań stawianych dobrym księgowym. A jakim sposobem od razu rozpoznać osobę, której w żadnym wypadku nie chcielibyśmy przekazać naszych finansów? Niepotrafiąca się zorganizować czy bałaganiarska księgowa w większości przypadków przysporzy naszej firmie poważnych problemów. W tym zawodzie nie zagrzeją także miejsca osoby wyjątkowo podatne na stres oraz niepotrafiące komunikować się z innymi – brak tej umiejętności może w znacznym stopniu utrudnić poprawny przepływ wiadomości pomiędzy firmą a biurem rachunkowym. Często mówi się też, że ktoś pracujący w księgowości nie powinien odznaczać się zbytnią kreatywnością – być może to opinia nieco przesadzona. Z drugiej strony w księgowości bez dwóch zdań nie może pracować osoba, nieodmiennie potrzebująca w swej profesji marginesu na niebezpieczne eksperymenty.

W jaki sposób najlepiej zatem znaleźć kompetentną osobę do sprawowania funkcji księgowej? Oczywiście wystarczy wykonać research przy pomocy Internetu – wprowadzając w wyszukiwarkę hasło typu „biuro rachunkowe Łódź”, bez problemu zlokalizujemy właściwą księgową w naszym mieście. Przed podjęciem decyzji należy zapoznać się z opiniami internautów i przy wyborze nie sugerować się wyłącznie kosztami usług – nie zawsze jest on adekwatny do jakości.