Dom

Wsparcie w samodzielności osób niepełnosprawnych

Potężnym zadaniem dla rodzin zmagających się z niepełnosprawnością jest pokonywanie przeszkód podczas powszednich czynności. To dom jest miejscem, w którym osoba niepełnosprawna spędza najwięcej czasu i to tu zdecydowanie powinna odczuwać pełnię bezpieczeństwa. Przecież każdy niepełnosprawny marzy o względnej samodzielności.

Wsparcie w samodzielności

Mamy do dyspozycji sporo rozwiązań, które sprawdzą się we wnętrzu dla osoby z ograniczeniami ruchowymi, nie tylko dla jej wygody. O wykorzystaniu tych czy innych udogodnień decyduje rodzaj niedomagania i jego nasilenie. Sprzęty ułatwiające podstawową higienę to uchwyty dla niepełnosprawnych, które umieszcza się w łazience – przy wannie lub kabinie prysznicowej oraz obok miski klozetowej. Inne elementy wyposażenia łazienek to specjalistyczne siedzenia do prysznica lub wanny, podesty lub stopnie oraz rozmaite maty zabezpieczające stopy. Ale oprócz tych elementarnych akcesoriów ważne okaże się ogólne przystosowanie wnętrz do wymagań osoby niepełnosprawnej.

Tego wyposażenia nie możesz pominąć

Dla jeżdżącego na wózku całe mieszkanie musi zostać zmodyfikowane w takim zakresie, aby ułatwić przenoszenie się z wózka na łóżko czy toaletę. Kluczowe jest, na jakim poziomie są zamontowane meble np. umywalka, ubikacja, zabudowa kuchni, szuflady oraz materace. W każdym z punktów mieszkania wymagających przesiadania konieczne są uchwyty dla niepełnosprawnych, za każdym razem mocowane na poziomie dostosowanym do użytkownika pomieszczeń. Funkcjonujące od dawna standardy jak na przykład ruchome blaty likwidują utrudnienia w korzystaniu z klasycznego stołu przez ludzi z niesprawnościami.

Niezależnie od stopnia i rodzaju dolegliwości – w w domu nie może znaleźć się żadne ograniczenie w postaci uniesionych elementów ani dywanów, które blokują ruch i rodzą zagrożenie. Niezależnie od pomieszczeń prawdziwą innowacją będą uchwyty dla niepełnosprawnych – realna, nieoceniona pomoc w samodzielnej egzystencji. Można je zamontować w dowolnym miejscu, jeśli zachodzi taka konieczność.