Dom

Ogród zimowy – główne reguły aranżacji

Każdy z nas marzy, aby zimowy czas spędzać na łonie natury, lecz także nie chcemy tracić przyjemnego rozleniwienia, które wiąże się z pobytem w domowych pieleszach. Dodatkowo mnóstwo osób pragnie zwyczajnie zwiększyć metraż własnego M. Możemy to mieć dzięki wybudowaniu własnej oranżerii, czyli działki pod dachem.

Ogród zimowy – co przede wszystkim mamy do zrobienia?

Zanim zaczniemy powinno się postanowić, jaką funkcję będzie pełnić ta konstrukcja. Mamy do wyboru ogrzewaną oraz nieogrzewaną wersję ogrodu zimowego. Od tej decyzji pochodną będzie cena całości, a także konstrukcja. Ważne są też ewentualne lokalizacje ogrodu względem kierunku padania słonecznego światła. Może okazać się, iż powyższe istotne kwestie będą miały ze sobą dalsze kroki, lecz najczęściej bardzo dobre będzie postawienie dodatkowego metrażu z zielenią w pobliżu dużego pokoju położonego z widokiem na ogród.

Ogród pod dachem – gdzie najlepiej go urządzić?

Ogród od południa wyróżnia się największym nasłonecznieniem niezależnie od pory roku. Do tego stopnia, że uchodzące za gorącolubne krzewy będą tu mieć znakomite warunki do wzrostu. Z tym że mając na uwadze podwyższoną intensywność oddziaływania wysokiej temperatury, może wymagać montażu przyciemnianych szyb i skutecznej wentylacji. Tak samo postępujemy z oranżerią wschodnią, chociaż na 100 proc. będą teraz słabiej niż od południa działać promienie słoneczne. Z kolei ogród od zachodu wykaże się intensywnym nasłonecznieniem w godzinach popołudniowych, zaś ogród od północy więcej czasu będzie pogrążony w cieniu. Skutkiem niedostatecznej ekspozycji na słońce będzie zamontowanie sztucznego światła przeznaczonego dla upraw zamkniętych.

Nie zapomnij o tym, gdy planujesz ogród zimowy

Oranżeria już wybudowana – teraz nie powinieneś zmieniać założonej koncepcji. Na podłogę nadadzą się trwałe płytki gresowe. Mocne promieniowanie słoneczne będzie dobrze tolerowane przez meble z technorattanu. Powinno się także pomyśleć, aby w pobliżu znalazły się przytulne okrycia. Jedynie od ciebie zależy, jak wykorzystasz nowe domowe wnętrze. Często realizowanym pomysłem bywa wykorzystanie przestrzeni na jadalnię. Duży, drewniany stół oraz wygodne krzesła pozwolą na wspólne biesiadowanie w wypróbowanym gronie. Na wieczór warto przygotować oświetlenie dostosowane do całości projektu.