Dom

Jak umeblować bezpieczną łazienkę dla seniora?

Dla każdego z nas, dom kojarzy się z czymś wyjątkowym. Oczywiste jest jednakże to, iż jest to miejsce, w jakim powinniśmy czuć się najbezpieczniej. Niestety według statystyk, ponad 30% wypadków z udziałem nestorów zdarza się w domu. Łazienka jest najniebezpieczniejszym pomieszczeniem, z uwagi na śliskie płytki.
Planując dom, warto na centralnym miejscu postawić bezpieczeństwo wszystkich lokatorów.

Na co należy zwrócić uwagę?

Bezpieczne płytki anty poślizgowe

Najpowszechniejszą przyczyną urazu, jaki ma miejsce w łazience, jest poślizgnięcie się.
Wyjście z wanny oraz efektowny poślizg na chodniku to powszechnie stosowany w filmach komediowych motyw. Mniej śmieszy, kiedy doświadczymy go sami, a jeszcze mniej, kiedy bliskie nam osoby starsze. W związku z powyższym, jeżeli musimy mieć w łazience chodnik, powinien on być podgumowany. O bezpieczeństwo w łazience osoby starszej dobrze jest zadbać już na etapie projektowania pomieszczenia oraz kupowania produktów wykończeniowych.
W łazience niejednokrotnie mamy do czynienia z wilgotną podłogą. To ona powoduje najwyższe zagrożenie. Zatem też żeby zapobiec upadku, warto zainwestować w płytki anty poślizgowe.
Wymiana płytek łazienkowych to wielki koszt. Jeżeli nie możemy zorganizować remontu, należy nabyć maty anty poślizgowe. Dzięki nim senior nie utraci stabilności również wówczas kiedy łazienka po kąpieli będzie kompletnie zalana.
Najlepiej położyć je tuż przy wannie albo natrysku.

Wanna dla seniora oraz osoby niepełnosprawnej – czy warto?

Wyjątkowo często nestorzy mają problem aby samodzielnie wziąć kąpiel. Wanna dla seniora to produkt, który w wysokim stopniu uprości codzienną higienę. Jeżeli jest odpowiednio dobrana, spełni własną funkcję lepiej aniżeli prysznic.
Niektóre osoby starsze bardzo nie lubią dużego ciśnienia wody, a kąpiel pod natryskiem ich stresuje.
Wanna dla seniora może posiadać drzwiczki.
Dzięki takiej wannie, senior może swobodnie i samodzielnie wejść jak również wykąpać się w wygodnej dla siebie pozycji.
Mocne zawiasy oraz solidne uszczelnienie zapobiega przeciekom, a zredukowany próg minimalizuje ryzyko upadku.
Wanna dla seniora posiada wyprofilowane ścianki, dzięki którym opiekun może podejść bardzo blisko oraz pomóc w kąpieli.
Dla seniorów, którzy jak najdłużej próbują być aktywni, Wanna dla seniora może okazać się strzałem w dziesiątkę. Dzięki niej osoba starsza nie wymaga korzystać z pomocy opiekuna.
W wypadku, kiedy bliski porusza się w miarę swobodnie, bez wysiłku poradzi sobie z własną kąpielą.