Przeciwutlenianie i przeciwutleniacze – dlaczego to takie istotne?

Przeciwutleniacze to związki ze wszech miar pozytywne w działaniu i wskazane dla ludzkiego organizmu. Utlenianie jest zjawiskiem sprzyjającym obumieraniu komórek, nierzadko zapowiada także liczne schorzenia. Jaka oksydacja finalnie jest niekorzystna? Kiedy się jej przeciwstawiać?

Procesy oksydacji mogą okazać się pozytywne w skutkach

Odkąd na Ziemi istnieje życie, wszystkim stworzeniom nie jest obca oksydacja. To w pierwszej kolejności za jej sprawą komórki w ludzkim organizmie są okresowo usuwane po zużyciu i dublowane nowymi, sprawnie funkcjonującymi. Z tego powodu nie ma się co gniewać na istnienie oksydacji. Niekontrolowany postęp i „zastały” styl życia rodzi coraz dalej idące efekty naturalnego procesu. Wolne rodniki powstające w procesach oksydacyjnych są agresywnymi formami tlenu, które zabierają elektron innym cząsteczkom, które nie są już chemicznie neutralne. Przewlekły stres, zanieczyszczenia natury, nadmierny wysiłek fizyczny, a także wzrost poziomu promieniowania może sprzyjać ponadnormatywne produkcji wolnych rodników, które z kolei potęgują procesy starzenia się. Dlatego jeszcze dokładniejszą uwagę przywiązuje się do przeciwutleniaczy, inaczej substancji, które „zwalczają” wolne rodniki, a tym samym ograniczają ich zły wpływ na ludzkie organizmy. Na szczęście sami umiemy wydzielać na własną rękę część aktywnych przeciwutleniaczy. Jak wesprzeć tkwiące w nas dobroczynne związki chemiczne?

Jak melatonina zaprasza do snu?

Melatonina jest jednym z ważnych organicznych antyoksydantów wytwarzanych w rytmie dobowym. Odpowiedzialna za to jest szyszynka, a sam hormon decyduje o gotowości do spania. Zakłócenia rytmu dnia, zwiększona absorbcja sztucznego światła, sprawia że ilość uwalnianej melatoniny nie wystarcza. W takim wypadku sen człowieka nie zapewnia regeneracji, a jak wiadomo nasz sen pozostaje drogą do aktywnego funkcjonowania.

Karnozyna – naturalny przeciwutlniacz dla mózgu i mięśni

Karnozyna to przeciwutlniacz naturalnie produkowanym w ludzkim organizmie, a największą ilość odnotowuje się w miejscach o ponadprzeciętnym zapotrzebowaniu energii, czyli np. w mózgu i mięśniach. Będziemy posiadać jej coraz mniej wraz z obniżeniem się masy mięśniowej (szczególnie zanikiem włókien szybkokurczliwych), upływem czasu, poza tym zależy to od przynależności płciowej. Ten przeciwutlniacz pracujący dla polepszenia stanu energii ludzkiego organizmu da się uzupełniać jako pomoc w regeneracji dla każdej komórki. Informacje uzyskasz wpisując w wyszukiwarkę hasło: bezpieczna suplementacja.

Najbardziej rozpowszechniony świecie antyoksydantów – glutation

Glutation króluje wśród przeciwutleniaczy zarówno u zwierząt, jak i roślin. Tworzą go nawet najmniejsze organizmy bez wyjątku, a jego wszechstronne zalety są wielorakie. Dużo zawdzięczają mu niemal wszystkie hormony i enzymy. Odpowiedni poziom glutationu oddziałuje na aktywność immunologiczną, a także odpowiada za przepływ składników odżywczych w organizmie i redukuje nasycenie kortyzolu, czyli hormonu stresu. Glutation suplementuje się wraz z warzywami i owocami, gdyż występuje go tam bardzo dużo.