Dom

Raczej nie wiesz, jakie ubrania nosisz dzięki single jersey!

Co nieco o single jersey – czy warto poznać ten renomowany splot?

W dzisiejszych czasach wybieramy spośród mnogich wersji materiałów, jednak single jersey niewątpliwie mieści się w czubie listy. Jest to spowodowane z jego uniwersalnością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne, a więc z jego udziałem pojawiają się zarówno koszulki, piżamy, jak i pozostałe części garderoby.

Single jersey – czym się wyróżnia?

Wyraz single wskazuje, że podstawą materiału oznaczonego single jersey musi być splot o jednym łożysku, podobnie fabril, czy pensof. Do produkcji jersey wykorzystuje się cienką nić, właśnie dlatego jest to materiał cieńszy od dresówek. Ten rodzaj wzoru sprawia, że obie strony materiału nie są sobie równe. Świetnie pokaże to przykład splotu swetrowego. Na wierzchu tworzy formy wyglądające jak trójkąty, które generują rzędy. Z kolei następna część to cieszące oko, charakterystyczne fale. Tak właśnie wytwarza się jersey. Single jersey występuje w różnorakich gramaturach. 165 gramów to wartość popularnych, lekkich wersji. Mowa o materiale cienkim, którego krawędzie wykazują skłonność do zwijania się. Inna często wykorzystywana gramatura to dwusetka, dająca gęstszą, sprężystą materię. Ten typ jest najpopularniejszy ze względu na niski poziom rolowania się brzegów i ogromny asortyment wytwarzanych materiałów.

Nabywając single jersey spójrz na gramaturę. Dlaczego to takie istotne?

Przed zakupem materiałów warto zwrócić uwagę na parametr gramatury towaru. Przez słowo gramatura rozumiemy miara liczbowa ciężaru własnego. Dokładniej to ciężar metra kwadratowego materiału wyrażonego w gramach. Jak to się kształtuje? Na sumę ciężaru składa się grubość i sprężystość przędzy oraz gęstość (ścisłość) splotu. Logiczne możemy pomyśleć, że im większa gramatura, tym materiały muszą być większe objętościowo, jednakże w realu sytuacja jest nieco inne. Mamy tak dlatego, że na gramaturę nie wpływa tylko nić. Wyobraź sobie puszystą dzianinę z delikatnej nitki. zachowuje lekkość. Dlatego przed nabyciem prócz wrażeń wizualnych czy dotykowych powinno się rozpoznać gramaturę, by zyskać komplet informacji o dzianinie. W trakcie kupowania online trzeba przeczytać załączony opis bądź skontaktować się z obsługą. Doświadczeni w branży doskonale zdają sobie sprawę, że gramatura nie podaje niezbędnych danych i zwykle by pomóc klientom załączają dodatkowe zdjęcia albo przesyłają bardziej szczegółowe opisy.