Typy tkanin na ubrania

Coraz częściej zwracamy uwagę na to, z jakiego materiału wykonane są ubrania, które kupujemy. Producenci niestety regularnie proponują nam ubrania z syntetycznych materiałów, które powodują, że skóra błyskawicznie się poci oraz występują na niej podrażnienia. Producenci odzieżowi mają obowiązek przedstawiać skład materiału, z którego stworzona jest sukienka, spodnie oraz bluza.

Gatunki tkanin

Istnieją tkaniny naturalne, sztuczne oraz syntetyczne. Wyjątkowo ekologiczne oraz łagodne dla skóry będą: len, wełna jak również konopie.
Drugą grupą są tkaniny sztuczne. Są one wytwarzane przeważnie z podanej obróbce celulozy. Poliester, nylon oraz akryl tworzą ostatnią kategorię tkanin – tkaniny syntetyczne.

Które są najbardziej popularne?

Producenci tekstylni powszechnie oferują ubrania stworzone z tkanin mieszanych. Najlepiej noszą się ubrania bawełniane z niewielką domieszką poliestru bądź wiskozy. Pragnąc aby zakupione przez nas ubrania nie niszczyły się za szybko należy postawić na odzież, w której dominuje bawełna. Taki skład pozwala na wieloletnie cieszenie się ubraniami. Produkt taki nie poci się oraz nie mnie się tak jak np. len.

W XXI w. ludzie cenią sobie wygodę, dlatego też najpowszechniejsza jest obecnie dzianina dresowa.
Charakteryzuje ją wytrzymałość, odporność na zgniecenia, przepuszczalność powietrza. Dzięki temu nada się zarówno w zimniejsze, jak również upalniejsze dni. Wielokrotnie dzianina dresowa to zestawienie znakomitej bawełny z niewielką domieszką włókien syntetycznych albo sztucznych. Występuje również rodzaj dzianiny dresowej, która jest wyłącznie bawełniana. Wtedy natomiast jest grubsza i sztywna, nieodporna na wypychanie. Dzianina dresowa nadaje się na bluzy, spodnie spódnice, czapki albo odzież dziecięcą.

Oprócz dzianiny dresowej wyjątkowo atrakcyjna jest odzież uszyta z bawełny z nutą poliestru, elastanu, wełny z akrylem, bawełny z wełną, poliestru z wiskozą. Kompozycje takie sprawdzają się najlepiej, gdyż ubrania zachowują swój wygląd, nie gniotą się jak w przypadku ubrań lnianych a dodatkowo niezwykle ładnie się prezentują. Włókna ekologiczne powinny natomiast stanowić dominującą przewagę nad sztucznymi i syntetycznymi.